• Vzdělání je konkurenční přednost zaměstnanců i podniku.
  Lumír Al-Dabagh, generální ředitel, BENEŠ a LÁT a.s.
 • Kvalitních, technicky vzdělaných absolventů je prostě nedostatek.
  Jan Březina, místopředseda představenstva, VOKD, a.s.
 • Stát nepodporuje vzdělání pro praxi.
  Michal Janouškovec, ředitel TESLA Jihlava, s.r.o.
 • Odborníka pro praxi musí vychovat především samotná praxe.
  Jindřich Zítek, generální ředitel VSP DATA a.s.
 • Úroveň technického školství je ohrožením naší konkurenceschopnosti.
  Jan Rýdl, předseda představenstva TOS VARNSDORF a.s.
 • Kvalita absolventů je nevyrovnaná.
  Jaroslav Klíma, předseda představenstva TESCAN, a.s.
 • Hejného matematika chce být pro školáky i na tabletech

  Tvůrci prezentují hru Matemág. Pomůžete jim?

   

  » Více v článku

 • P1240071-422-238

  Zaměstnavatelé mohou opět žádat o příspěvek na podporu vzdělávání zaměstnanců

   

  » Více v článku

 • 2016-01-img2094-deti-a-technika-422-238-2202

  Školy nerozvíjejí zájem dětí o techniku, míní rodiče

  Rodiče školních dětí očekávají, že se průmyslu bude dařit lépe, nemají však o něm dostatek informací, které by potomkům předávali.

   

  » Více v článku

 • videopruvodce_sm

  Videoprůvodce obory

  Informačním systém videoprůvodců vám usnadní hledání vaší vzdělávací a profesní dráhy.

   

  » Dle oborů

  » Dle pracoviště

  » Dle pracovní činnosti

 • 2016-02-ministryne-valachova-02-422-238

  Kateřina Valachová: Ve školství se podařilo nastartovat změny

  Ministryně Kateřina Valachová hodnotí výsledky Roku průmyslu a naznačuje další možnosti zkvalitnění technického školství.

   

  » Více v článku

 • 2015-01-spektrum-svarec-422-238

  Firmy narážejí na nedostatek kvalitních absolventů

  Firmy mají nedostatek pracovníků v profesích. Situace se podle nich v budoucnu nezlepší.

   

  » Více v článku

 • Reportáž z konference Elixír do škol

  Krátký sestřih z třídenní konference Elixír do škol, která se konala v Hradci Králové. Více se o celém projektu dozvíte v samostatném článku.

Obory

Vyučení ani studium technického oboru nezajistí práci automaticky. Je třeba se podívat na poptávku po dané profesi, výdělek v ní, a vybrat kvalitní školu. Škola by měla úzce spolupracovat se zaměstnavateli v regionu, a to s kvalitními většími i menšími firmami, které mají o nové pracovník...

Vyučení ani studium technického oboru nezajistí práci automaticky. Je třeba se podívat na poptávku po dané profesi, výdělek v ní, a vybrat kvalitní školu.

Škola by měla úzce spolupracovat se zaměstnavateli v regionu, a to s kvalitními většími i menšími firmami, které mají o nové pracovníky zájem a jsou ochotny je zaškolit v praxi během školní docházky. Budoucí žák nebo jeho rodiče by si proto měli zjistit předem, s jakými firmami škola spolupracuje v praktickém vzdělávání, zeptat se rovněž ve firmách na jejich zkušenosti s žáky dané školy, a také zjistit, kdo jsou mistři odborné přípravy. Pokud firma a škola takovou možnost nabízejí, je vhodné zúčastnit se jako návštěvník i některé z hodin praktického vyučování ještě před konečným výběrem školy a oboru. Spolupráce s praxí je nejdůležitější v rychle se vyvíjejících oborech, jako je automobilový průmysl, telekomunikace nebo energetika.

Důležitým údajem je podíl absolventů školy v zaměstnáních, samostatné výdělečné činnosti a mezi nezaměstnanými či těmi, kdo změnili profesi, to vše za několik posledních let. Školy by měly mít tyto údaje k dispozici. Lze také zjistit úspěšnost žáků u maturit nebo v jiných celonárodně srovnatelných testech, či kolik žáků školu nedokončuje. Vhodné je rovněž poptat se – například učitelů dané školy – na její žáky, jejich zájem o daný obor i míru kázeňských problémů: jen dvě pětiny žáků některých oborů chtějí v oboru pracovat, ostatní se  nedostali kvůli prospěchu či kázeňským problémům na obor, který pro ně byl atraktivnější. Nezájem druhých žáků o obor i jejich nekázeň a problematické chování (šikanování a podobně) může výrazně ztížit kvalitní osvojení si daného oboru i těm, kdo o něj mají zájem.

Při výběru školy mohou výrazně pomoci výsledky žebříčku nejlepších vysokých škol ve vabraných oborešch, jak jej každoročně publikují Hospodářské noviny, nebo soutěže Doporučeno zaměstnavateli, která byla loni rozšířena i na střední školy. Zhruba stovka zaměstnavatelů převážně z velkých a známých firem, jako je Škoda Auto, ČEZ, Robert Bosch, ArcelorMittal či Vítkovice, vybírá v této soutěži školy, které podle zkušeností  zaměstnavatelů nejlépe připravují své studenty na zaměstnání. Není proto příliš překvapením, že se v této soutěži v první desítce vysokých škol se umístilo devět technicky zaměřených fakult a mezi 42 středními školami (třemi z každého kraje) je technicky zaměřených 39 z nich, nejčastěji jde o strojní a elektrotechnické obory. Soutěž sice dokonale nepokrývá všechny obory, na vybraných školách vyučované, lze ale očekávat, že výkyvy v kvalitě nebudou příliš výrazné.

Zobrazit celý článek
Vyhlašovatel:
Generální partner:
Záštity:
Odvětvové svazy:
Partneři:
Mediální partneři:

ROK PRŮMYSLU A TECHNICKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ 2015

Celonárodní kampaň, do níž jsou zapojeny stovky participujících subjektů a kterou zastřešuje a koordinuje Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR).

Cíle:

Pro podrobné informace budete přesměrování na webové stránky Roku průmyslu a technického vzdělávání www.rokprumyslu.eu