• Vzdělání je konkurenční přednost zaměstnanců i podniku.
  Lumír Al-Dabagh, generální ředitel, BENEŠ a LÁT a.s.
 • Kvalitních, technicky vzdělaných absolventů je prostě nedostatek.
  Jan Březina, místopředseda představenstva, VOKD, a.s.
 • Stát nepodporuje vzdělání pro praxi.
  Michal Janouškovec, ředitel TESLA Jihlava, s.r.o.
 • Odborníka pro praxi musí vychovat především samotná praxe.
  Jindřich Zítek, generální ředitel VSP DATA a.s.
 • Úroveň technického školství je ohrožením naší konkurenceschopnosti.
  Jan Rýdl, předseda představenstva TOS VARNSDORF a.s.
 • Kvalita absolventů je nevyrovnaná.
  Jaroslav Klíma, předseda představenstva TESCAN, a.s.
 • Hejného matematika chce být pro školáky i na tabletech

  Tvůrci prezentují hru Matemág. Pomůžete jim?

   

  » Více v článku

 • P1240071-422-238

  Zaměstnavatelé mohou opět žádat o příspěvek na podporu vzdělávání zaměstnanců

   

  » Více v článku

 • 2016-01-img2094-deti-a-technika-422-238-2202

  Školy nerozvíjejí zájem dětí o techniku, míní rodiče

  Rodiče školních dětí očekávají, že se průmyslu bude dařit lépe, nemají však o něm dostatek informací, které by potomkům předávali.

   

  » Více v článku

 • videopruvodce_sm

  Videoprůvodce obory

  Informačním systém videoprůvodců vám usnadní hledání vaší vzdělávací a profesní dráhy.

   

  » Dle oborů

  » Dle pracoviště

  » Dle pracovní činnosti

 • 2016-02-ministryne-valachova-02-422-238

  Kateřina Valachová: Ve školství se podařilo nastartovat změny

  Ministryně Kateřina Valachová hodnotí výsledky Roku průmyslu a naznačuje další možnosti zkvalitnění technického školství.

   

  » Více v článku

 • 2015-01-spektrum-svarec-422-238

  Firmy narážejí na nedostatek kvalitních absolventů

  Firmy mají nedostatek pracovníků v profesích. Situace se podle nich v budoucnu nezlepší.

   

  » Více v článku

 • Reportáž z konference Elixír do škol

  Krátký sestřih z třídenní konference Elixír do škol, která se konala v Hradci Králové. Více se o celém projektu dozvíte v samostatném článku.

Masarykova univerzita nabízí studenty firmám

Kariérní portál, který dokáže propojit studenty podle jejich dovedností s nabídkami práce, spouští brněnská Masarykova univerzita. Údaje portál čerpá přímo z informačního systému školy. V budoucnu se tak zaměstnavatelé budou moct dozvědět například to, jaké předměty uchazeč vystudoval.

Studenty nebo čerstvé absolventy mohou firmy začít na internetu lovit i jinak než přes známé sociální sítě, jako je třeba LinkedIn. Vysoké školy se rozhodly jít zaměstnavatelům naproti. Vlastní kariérní portál, který dokáže propojit studenty podle jejich dovedností s nabídkami práce, spouští v pátek brněnská Masarykova univerzita.

Webová stránka, vytvořená podle zkušeností amerických nebo britských univerzit, ukáže firmě i studentovi například to, jak se jeho kvalifikace shoduje s tím, co zaměstnavatelé požadují. Systém se osvědčil známým univerzitám, jako je americký Yale nebo britské školy Oxford a Cambridge.

"Student získá přehled o tom, jaké dovednosti si má doplnit, aby práci snadněji získal," říká Radoslav Pittner z Kariérního centra Masarykovy univerzity.

Zaměstnavatelé chtějí praxi

S nápadem na vytvoření portálu přišel rektor Mikuláš Bek. "Zaměstnavatelé sice mají zájem o studenty naší univerzity, zatím ale neměli mnoho možností, jak se s nimi spojit. Studenti si zase díky portálu snadněji najdou stáž nebo práci, i když nemají praxi," vysvětlil vznik webové stránky rektor.

Mladí absolventi často narážejí na to, že po nich zaměstnavatelé chtějí praxi, připomíná mluvčí školy Tereza Fojtová. Přestože studenti chodí na brigády, požadované zkušenosti z oboru získávají obtížně. "Proto je dobré propojit zaměstnavatele a studenty co nejdříve, aby mohli praxi získávat už v době studií," říká Fojtová. Upřesňuje také, že se firmám na portálu zobrazí jen ty informace, které studenti sami odsouhlasí.

Údaje portál čerpá přímo z informačního systému školy, v budoucnu se tak zaměstnavatelé budou moct dozvědět například to, jaké předměty uchazeč vystudoval. Případně také to, jaký je jeho prospěch v porovnání se spolužáky. "O tom ještě s univerzitou jednáme. Co se ale týče známek z předmětů, zaměstnavatelé nám řekli, že pro ně nejsou rozhodující," popisuje Pittner a říká, že do databáze se už zaregistrovalo přes 70 firem.

Přestože je jich mnoho zaměřených na IT, což je obor, který v Brně rychle roste, netvoří podle Pittnera mezi zájemci převahu. "Navíc vkládáme do systému i volné pozice ze státní správy, takže dojde i na absolventy z humanitních oborů a sociálních věd," říká.

Podobný web plánuje spustit také třeba Vysoká škola báňská − Technická univerzita Ostrava. "V budoucnu chceme rozjet databázi s profily studentů, kde budou zaměstnavatelé moct vyhledávat vhodné adepty," říká mluvčí školy Klára Janoušková.

Univerzita Palackého v Olomouci zase nabízí firmám na svém webu možnost inzerovat pracovní místa, která si mohou studenti prohlížet a odpovídat na nabídky. "Naše kariérní centrum funguje teprve rok, ale plánujeme rozvoj i v oblasti takových databází," oznamuje Jitka Janečková Moťková, šéfka studentského poradenského centra.

Adéla Skoupá

Převzato ze serveru IHned.cz.

Vyhlašovatel:
Generální partner:
Záštity:

ROK PRŮMYSLU A TECHNICKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ 2015

Celonárodní kampaň, do níž jsou zapojeny stovky participujících subjektů a kterou zastřešuje a koordinuje Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR).

Cíle:

Pro podrobné informace budete přesměrování na webové stránky Roku průmyslu a technického vzdělávání www.rokprumyslu.eu